| Brand | Varta |
| Voltage | 9 |
| Battery Size | 9V |
| Pack Size | Single |
| Technology | AlMn |
| Product Range | Longlife |
| Brand | Duracell |
| Voltage | 9 |
| Battery Size | 9V |
| Pack Size | Single |
| Product Range | Procell |
| Technology | AlMn, Alkaline |
| Brand | Duracell |
| Voltage | 9 |
| Battery Capacity | 692 |
| Battery Size | 9V |
| Pack Size | 10 pack |
| Technology | Alkaline |
| Product Range | Procell |
Out of stock, contact us for lead time or a similar product recommendation
| Brand | Ultralife |
| Voltage | 9 |
| Battery Capacity | 1200 |
| Battery Size | 9V |
| Pack Size | Single |
| Technology | Li-SOCI2 |
Out of stock, contact us for lead time or a similar product recommendation
| Voltage | 9 |
| Size (L x W x H) | 25 x 16 x 45 |
| Technology | AlMn |
Out of stock, contact us for lead time or a similar product recommendation
| Voltage | 9 |
| Battery Size | 9V |
| Pack Size | 1 |
| Technology | Lithium |
| Product Range | Lithium |
Out of stock, contact us for lead time or a similar product recommendation
| Brand | Ultralife |
| Voltage | 9 |
| Battery Capacity | 1200 |
| Battery Size | 9V |
| Pack Size | Single |
| Technology | Li-SOCI2 |
Out of stock, contact us for lead time or a similar product recommendation
| Brand | Energizer |
| Voltage | 9 |
| Battery Capacity | 800 |
| Battery Size | 9V |
| Pack Size | Single |
| Product Range | Ultimate lithium |
| Technology | Lithium |
Out of stock, contact us for lead time or a similar product recommendation
| Voltage | 9 |
| Capacity AH (C20) | 0.673 |
| Size (L x W x H) | 26.5 x 17.5 x 48.5 |
| Technology | AlMn |
Out of stock, contact us for lead time or a similar product recommendation
| Voltage | 9 |
| Capacity AH (C20) | 0.673 |
| Size (L x W x H) | 26.5 x 17.5 x 48.5 |
| Technology | AlMn |
Out of stock, contact us for lead time or a similar product recommendation
| Brand | Duracell |
| Voltage | 9 |
| Battery Size | 9V, MN1604 |
| Pack Size | 100 pack |
| Technology | Alkaline |
| Product Range | Procell |
Out of stock, contact us for lead time or a similar product recommendation
| Brand | Duracell |
| Voltage | 9 |
| Battery Size | 9V |
| Pack Size | 4 pack |
| Technology | Alkaline |
| Product Range | Plus |
Out of stock, contact us for lead time or a similar product recommendation
Consistent performance
9 Volt block batteries provide long lasting and high energy performance in smoke detectors and remotes. The block batteries have a long lifespan and can be stored for a long period of time.